Tanıtıldığı 1997 yılından bugüne kadar çevreci otomobil olarak akla ilk gelen otomobillerden birisi olan Toyota Prius bir kez daha En Çevreci Otomobil seçildi.

Amerikan Verimli Enerji Ekonomisi Konseyi (ACEEE) tarafından her yıl düzenlenen GreenerCars araştırmasında, Toyota Prius ilk sırada yer aldı. Toyota’nın plug-in hibrit motora sahip Prius modeli, 71 Yeşil Puan kazanarak değerlendirmenin ilk  sırasına yerleşti.

Prius daha önce 2020 ve 2022’de de bu ödülü kazanmıştı.

En çevresi otomobiller listesinde Toyota’ya ait tam hibrit Camry, plug-in hibrit Prius ,RAV4 ve tam elektrikli bZ4X dahil olmak üzere 5 araç yer aldı.

Toyota’nın yeni nesil plug-in hibrit sistemini kullanan Prius, 19 g/km ile modelin şimdiye kadarki en düşük CO2 emisyon değerini sunuyor. Plug-in Prius, yeni nesil hibrit sistemiyle sürüş deneyimini her açıdan daha ileriye taşıyor. Daha fazla güce ve daha yüksek verimliliğe sahip yeni Prius, TNGA 2.0l motoruyla 152 PS (120 kW) güç üretiyor. Yeni 163 PS’lik (111 kW) elektrik motoruyla birlikte ise toplamda 223 PS (164 kW) güce sahip.

 

Paylaş