Toyota’nın öncü SUV modeli RAV4, 30. yılını kutluyor. Beşinci nesliyle SUV segmentinde bir ikon olan RAV4, yenilikçi teknolojileri ve yüksek müşteri memnuniyetiyle dikkat çekmeye devam ediyor.

İlk olarak 1994 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan RAV4 (Recreational Active Vehicle 4WD), dört tekerlekten çekişli SUV konseptiyle otomotiv dünyasında bir devrim yarattı. O dönemde SUV terimi pek kullanılmıyordu, ancak RAV4, satışa sunulduğu Mayıs 1994’ten itibaren büyük ilgi gördü.

Toyota, ilk nesil RAV4’ü geliştirirken, 1989 Tokyo Otomobil Fuarı’nda gösterilen RAV-FOUR konseptinin vizyonuna sadık kalmayı hedefledi. Yeni modelin kompakt, sportif ve güvenli olması, yüksek oturma pozisyonu, güçlü arazi yetenekleri, çevreci yaklaşım ve konforlu sürüş sunması amaçlandı. Bu hedefler doğrultusunda geliştirilen RAV4, beş nesil boyunca gelişerek SUV segmentinde bir ikon haline geldi.

RAV4, yenilikçiliği ve verimli aktarma organları teknolojilerini benimseyerek son 30 yıla damga vurdu. 1997’de belirli pazarlarda tam elektrikli versiyonu sunulan RAV4, Toyota’nın çevresel etkileri azaltma kararlılığını gösterdi. 2016’da üçüncü nesil RAV4 ile hibrit teknolojisi SUV segmentine girdi. 2020’de şarj edilebilir hibrit (plug-in hibrit) versiyonu tanıtıldı.

RAV4’ün hibrit ve plug-in hibrit modelleri, sürüş deneyimini daha da ileri taşıdı. Hibrit motorun huzurlu sürüşü ve güçlü elektrik motorlarının ekstra performansı, Toyota’nın yenilikçi süspansiyon teknolojisiyle birleşerek her nesilde daha güvenli ve dengeli bir sürüş sundu.

RAV4, kullanıcı ihtiyaçlarını öngören bir vizyonla geliştirildi. Geniş bagaj kapasitesi ve daha yenilikçi kabin tasarımı, her nesilde pratikliği artırdı. RAV4, Toyota’nın gelişmiş güvenlik donanımları ve Toyota Safety Sense sistemleriyle her zaman güvenliği ön planda tuttu.

30 yıl boyunca orijinal felsefesine sadık kalarak geliştirilen RAV4, dünya çapında bir satış başarısı elde etti. 2018 ve 2019’da en çok satan SUV olan RAV4, 2023 yılı sonunda 2.5 milyonu Avrupa’da olmak üzere dünya çapında 14 milyon adetlik satışa ulaştı.

Paylaş